גירושין

גירושין

הן הנישואין והן הגירושין אצל העם היהודי בישראל נעשים לפי התורה. בשני התהליכים הרבנות מעורבת, ולא מספיק רק ללכת לבית משפט רגיל, דבר ההופך את התהליך למורכב יותר וארוך בהרבה מגירושין בארצות אחרות.

הגירושים לפי הדת היהודית מוזכרים כבר בתקופת המקרא, שהיו מוכרים כדרך בלעדית ליציאה מחיי נישואין, "כִּי יִקַּח אִישׁ אִשָּׁה וּבְעָלָה, וְהָיָה אִם לֹא תִמְצָא חֵן בְּעֵינָיו כִּי מָצָא בָהּ עֶרְוַת דָּבָר וְכָתַב לָהּ סֵפֶר כְּרִיתֻת וְנָתַן בְּיָדָהּ וְשִׁלְּחָהּ מִבֵּיתוֹ" (דברים כ"ד 1). הגט, בעצם מהווה שטר משפטי, הנותן לגירושין תוקף ומבוסס על טקס קדום בו הגברים קרשו את בנות זוגן ואף קרעו חלק מבגדיהן בהמשך הזמן הגט כבר קיבל גם אופי מעשי, כשהתייחסו בעיקר לרצון המגרש.

כאן כבר התייחסו לסיבות של גירושין, אפילו כאלו שכבר מוכרות לנו, כמו אי שביעות רצון, או שהאישה חדלה לעשות את הצפוי ממנה. באותו זמן בכלל לא בקשו את הסכמתה של הנגרשת. היה חשוב רק מה המגרש רצה. בכל מקרה, לא העניקו גירושין באופן מיידי. ניסו לעצור גירושים רבים בעיקר באמצעות תשלום הכתובה, דבר שהלחיץ את המגרשים ועצר מהם לפעול, אלא אם הסיבות לגרושין היו כנות.  בהמשך כבר נקבעו רשימת תקנות שהשפיעו באופן מהותי על כל מהלך וצעד לקראת הגרושין, שכן הפרתם גרמו לחרם, קנס ועוד סנקציות רבות אחרות. התקנות הללו סייעו בקידום רצון הנשים, והחל שיוויון בתחום הגרושין.

garush1אז מה הם הגירושין נכון להיום ומה התהליכים?

מדובר בתהליך, המתחיל כאשר לזוג נשוי יש קשיים במערכת יחסים עד כדי רצון לפרק את כל קשר הנישואין. אם שני הצדדים מעוניינים בגירושין, התהליך פשוט ומהיר, שכן רק צריך לתת גט ולחתום. אם אחד מהצדדים אינו מעוניין בגט או יש לו ציפיות אחרות לגבי קבלת מזונות או משמורת, התהליך מסתבך, שכן אז כבר צריך לפנות לבית דין רבני או בית משפט לענייני משפחה.

אז מה בדיוק השלבים לקבלת הגירושין?

בתור התחלה יש לפתוח תיק גירושין, באמצעות שליחת כתב תביעה לכל צד. מומלץ כמובן לנסח התביעה בעזרת עורך דין, המבין בכל ההליך ושגם יסייע לך במקרה הצורך. את כתב התביעה המנוסח מגישים במזכירות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני המתאים מבחינת הסמכות המקומית לאחר תשלום האגרה.

ברגע שמתקבל כתב התביעה יש לפעול במהירות ולהגיש כתב הגנה בהקדם האפשרי. בכתב ההגנה ניתן להבהיר עמדה ואת הצד של אותו בן זוג.

לאחר שלבים אלו קובע בית המשפט תאריך לדיון ראשון, בו ניתן להגיש בקשות ביניים, כמו למשל בקשה למזונות זמניים. בנוסף, אם כבר יש הסכם גירושים מתהליך הגישור, הוא יאושר כבר בדיון זה ויקבל תוקף של פסק דין , אם לא קיים הסכם כזה, צריך להמשיך בהליך המשפטי, שבסופו ניתן פסק דין.