מזונות

מה זה בעצם תשלום מזונות?

תשלום מזונות מהווה תשלום בקרב משפחה, בה בני הזוג נפרדו. במסגרת המזונות חייב אחד מבני הזוג בהשתתפות בכלכלתם של הילדים, על אף שהם כבר לא נמצאים איתו. כרגיל מדובר בבעל, שכן על הבעל לפרנס את ילדיו לפחות עד להגיעם לגיל חמש עשרה. לעיתים, המזונות גם צריך להנתן לבן הזוג האחר גם אם אין ילדים. חובת המזונות חלה בשלושה מקרים עיקריים: גירושין, פרידה ולפעמים אפילו במקרה של הורות ללא נישואים.

מתי אישה זכאית למזונות וכמה מגיע לה?

אישה זכאית למזונות בעיקר בעת הנשואים, לפני שהגירושין נכנסים לתוקפם. בכל מקרה, התנהגות האישה יכולה לקבוע אם זו זכאי למזונות או לאו. למשל אם האישה סרבנית במיוחד ומקשה לסיום הליך הגירושין, בהצבת תנאים שונים, הרי שזכות קבלת המזונות נשללת ממנה. בצורה זו, היא יכולה לגרור מאבק ממושך על חשבון הבעל, כשהיא מסופקת ממצבה הכלכלי. לעיתים די רחוקות, האשה זכאית למזונות גם לאחר הגט, זאת עם הבעל מתחייב לכך.

מה נכלל בתשלום המזונות לאישה?

המזונות אמורות לכלול את כל צרכי האישה. החל ממזון ושכר דירה ועד לדברים שוליים כקוסמטיקה וביגוד. לפי דיני ישראל, לא משנה מה הרקע הכלכלי ממנו היא נכנסה לנישואין, האישה זכאית לחיות בהתאם לרמת חייו של הבעל, גם לאחר הגירושין, כל זמן שהבעל אכן טכנית יכול לספק זאת.

לבעל אין כל זכות לדרוש מאשתו לעבוד במיוחד כדי שלא יחוייב בתשלום המזונות. מאידך, פעמים רבות האישה מפסיקה לעבוד לקבל את המזונות. אם הדבר מתגלה, שיעור המזונות קטן, בהתאם למשכורת שהאישה הרוויחה. לעיתים, אף הדבר מבטל את תשלום המזונות בכלל.

אם התגלה כי האישה בגדה בבעלה, לא קיימה את כללי הדת, או מנעה מבעלה יחסי אישות, הרי שתשלום המזונות מבוטל.

מי זכאי למזונות ילדים ובאיזה גובה?

כל ילד זכאי למזונות, לא משנה באילו נסיבות בהם חיים ההורים. אם הוריו אינם נשואים, אם אביו נשוי לאישה. אחרת ואפילו אם האב לא ידע על קיימו.

מזונות ילדים נקבעים בעיקר על פי צרכי הילד. מובן שגם ליכולת של ההורים יש השפעה. אבל סך הכל ההורים צריכים לספק לו את כל צרכיו ההכרחיים: מזון, ביגוד, חינוך, דיור. מזונות אלו הכרחיים לפחות עד להגיעו לגיל 15. אז כבר תשלום המזונות הוא בהתאם למצבם הכלכלי של ההורים.

אם ידוע ומוכח כי האב התפטר במיוחד כדי לא לשלם מזונות ילדים, בית המשפט עלול לקבוע את כמות המזונות לפי פוטנציאל ההשתכרות וכן לפי רכוש שיש על שמו. אם המשכורת באמת לא מספיקה, יש לבדוק את גובה המשכורת בניכוי תשלומי מס.

באופן עקרוני מזונות ילדים משולמים עד גיל 18. יחד עם זאת לבית המשפט לענייני משפחה קיימת הזכות לחייב בתשלום מזונות ילדים גם לאחר גיל, כאשר תשלום המזונות נקבע לשליש מסך המזונות ששולמו עד כה.