גישור

גישור

גישור זהו תהליך המתאים למצבים רבים, בין אם בני זוג, אם עובד ומעסיק ועוד. מדובר בעצם בדרך ליישב סכסוכים, תוך השגת הסכמה המקובלת על שני בני הזוג. במקום ללכת על מלוכלך ועורכי דין, בתהליך הגישור מוצאים פתרונות ליישוב הסכסוכים בדרך של נועם ודו-שיח, בעזרת סיוע של גורם חיצוני נייטרלי שמקובל על שני הצדדים.

בעוד שבתביעה משפטית, תהליך שיכול להפוך למאוד מלוכלך ונקמני, בו בני הזוג לא מפסיקים לריב על כל דבר קטן, תוך ציפיה מתמדת להפסד בין הזוג, בעזרת תהליך הגישור, הזוג מפתח תקשורת והבנה, במטרה לתקן את קשרי הנישואין או לפחות לפוך את תהליך הגירושין לפשוט יותר. המגשר גורם להבנה ודו שיח בין הצדדים וכך יושג פיתרון שיוסכם על כולם.

5

השלב הראשון בתהליך הגישור ובעצם החשוב ביותר – הסכמה לגישור – חשוב ששני בני הזוג ירצו בתהליך זה ויסכימו לפעול לפי תוצאותיו, שיהיו מחייבות לכל כיוון. הסכמה זאת כבר פותחת שער לקשר טוב יותר ואולי אפילו בסיכומו של דבר, לתיקון הנישואין והמשכם לשנים רבות.

הדבר הבא – לבחור מגשר ניטרלי – חובה לבחור מגשר שיהיה מקובל על שני הצדדים ויהיה ניטרלי לחלוטין. אין זה יהיה הוגן אם מלכתחילה המגשר יהיה לטובת אחד הצדדים. אם זה המקרה, סביר מאוד שהתהליך לא יהיה הוגן במיוחד, ותוצאותיו יפנו בעיקר לכיוון הצד המועדף על המגשר.

רק המגשר הוא זה שיכול להחליט על פיתרון או הסכמה המתאימה לכל צד. כדי להבטיח פיתרון הוגן, על המגשר בתור התחלה להיפגש עם כל צד בנפרד. פעולה זאת מסייעת לו ללמוד את הרקע ולהבין את הגורמים אמיתיים לסכסוך. רק אחרי שיבין את המצב לחלוטין, המגשר יכול להפגש עם שני בני הזוג יחדיו, על מנת לפתח דו שיח רגוע, שמטרתו לנסות להגיע לפיתרון, או לפחות להבנה המקובלת על כולם.

כשקיימת כבר הבנה, אין כרגיל בעיה להגיע להסכמה. מרבית הפעמים ההסכמה טובה לשני הצדדדים ונדיר מאוד שאחד הצדדים באמת נגע.

הגישור מעוגן בחוק במאה אחוזים. שופט בית המשפט מתייחס אליו ככל סוגייה וראייה משפטית אחרת. החלטת הגישור מקבלת תוקף משפטי וכרגיל, מתקבלת כפסק דין.

אז מה היתרונות העיקריים בגישור?

1 – כדבר ראשון, להפתעת זוגות רבים, הגישור חוסך בעלויות המשפט ובתשלום לעורך דין.

2 – חוץ מזה כל הליך הגירושין נקי בהרבה וגם לא נגרר לתקופה ארוכה.

3 – כמעט תמיד – הפיתרון מקובל על שני הצדדים, ואין צורך בעיכובים מיותרים.