הופתעת בתביעה ?

אם הגעת לדף זה, ככל הנראה מצאת את עצמך בפתחו של הליך גירושין.

סביר להניך שהדברים כבר היו באוויר, סביר להניח כי המילה "גירושין" כבר נאמרה מצד מי מכם, ועדיין. כאשר נפתחים כנגדך הליכי גירושין, הדבר תמיד מפתיע ומיד את מרגיש שאתה נמצא בעמדת נחיתות. לא בכדי. פתיחת הליך הגירושין מעניקה לצד הפותח לא רק יתרון פסיכולוגי, אלא גם יתרון משפטי לא מבוטל (בהנחה שהמהלך נעשה באמצעות עו"ד מיומן שלא טעה בתכנונו).

במצב זה, יותר מבכל סיטואציה אחרת, תהייה משמעות למהלכים עליהם ימליץ עורך הדין בו תבחר (או למהלכים שתעשה ללא הכנה ראויה). "קרב הבלימה" שינהל עבורך עורך דינך בשלב ראשוני זה, יהיה זה אשר יקבע את עתיד ההליך ואת עתידך בשנים הבאות. 

ויחד עם זאת זכור, ההליך לא נגמר כאן הוא רק מתחיל. עו"ד מיומן ידע לקרא את המפה נכון, למזער את הנזקים הצפויים ואף ישכיל לנצל את היתרונות שיכולים להיות להיותך נתבע ולא תובע.  

להלן אגיש כמה עיצות מעשיות – כללי ברזל שכדאי להקפיד עליהם בכל מקרה בו מצאת את עצמך נתבע ועוד בטרם נועצת בעו"ד מטעמך.

 1.  פנה ליעוץ מקצועי. שמע מספר חוות דעת של עורכי דין ולעולם אל תפגש ו/או תשוחח עם עוה"ד של
בן זוגך. לא משנה איזה רושם ישאיר עליך עוה"ד של בן זוגך ולא משנה כמה תילחץ לעשות זאת, אני
ממליצה בחום להמנע מכך. נאמנותו של עוה"ד של בן זוגך נתונה אך ורק לו. הוא יוכל ללמוד ממך על
כוונותיך מבלי שתשים לב לכך, הוא יכל לגרום לך למעוד בלשונך מבלי שתבחין ובמקרים קיצוניים
הוא יוכל להביא אותך לעשות טעויות מכריעות שיראו לך כמו "הדבר הנכון". לכן, הקפד לצאת לדרך
רק לאחר הכנה ראויה.

2.  אל תבהל מאיומים ואל תגיב באופן לא מחושב למניפולציות והתגרויות. קח בחשבון שהצגת איומים אופניינית מאד לשלב הראשוני של ההליך ורובם של אלה יהיו ריקים מתוכן. בשום פנים אל תפעל באלימות – לא פיזית ולא מילולית. לכל תגובה לא שקולה עלולה להיות משמעות מכרעת על המשך ההליך. ייתכן מאד ובן זוגך תודרך על ידי עו"ד והוא ממתין בשקיקה למוצא פיך ולתגובה ספונטנית כתגובה להתגרות מחושבת.

3. אל תסתמך על שלל העיצות שתקבל. מרגע שתכנס להליך תגלה סבביך אין ספור "יועצים" ושאר מומחים מטעם עצמם. תמיד תמצא לידך חבר, מכר, קרוב משפחה וסתם עוברי אורח שעברו גירושין או שמכירים מישהו שעבר את ההליך. לכל ישראלי טוב תהיה תמיד "דיעה מוצקה" באשר למה עליך לעשות או לא לעשות, רבים יספרו לך סיפורי נפלאות על הישגים כבירים ועל מפלות נוראיות שפקדו אותם בהליך הגירושין ועוד כיוצא באלה. זכור, בגירושין כל הליך נבחן לגופו ואין אף תיק שדומה למשנהו, גם אם נראה לך שהנסיבות זהות. לכן, הקפד לסנן בזהירות את מבחר חוות הדעת שיושמעו לך, לבקשתך או בלעדיה.

4. הרחק את הילדים מן המלחמה. פעמים רבות אני פוגשת בהורים – נורמטיביים, אוהבים וחמים, אשר בלהט האירועים מערבים את הילדים במאבק הגירושין ועושים בהם שימוש, בעיקר בכדי לפגוע בצד השני. עירוב הילדים לא יוכל לעולם להוליד תוצאה חיובית והמחיר שהם עתידים לשלם בגין מעורבותם תמיד יהיה גבוה מן ה"הישגים" שתוכל לרשום לזכותך מעצם עירובם. גירושי ההורים הינו הליך קשה גם ככה לילדיך – המנע, לטובתם, מלהפוך אותו לקשה עוד יותר.

5. מהר לעשות צוואה. קח בחבשבון שכל עוד לא התגרשת אין זה משנה אם אתם חיים בנפרד, אין זה משנה אם אתם מנהלים מאבק איתנים עיקש. היה וחלילה תלך לעולמך בעודך נשוי, הריש בהיעדר צוואה יירש בן זוגך (לפחות) מחצית מכלל זכוויתיך. אם אינך מעוניין שכך יהיה, מומלץ שתמהר לעשות צוואה.

מכאן ואילך מצבך יהיה תלוי באופן ניהול ההליך.  בחר בקפידה בעורך הדין שייצג אותך. לאופן ניהול ההליך תהיינה משמעויות מרחיקות לכת על המשך חייך – נהל אותו בתבונה.

בהצלחה